Despre noi »

Proiectul ”Munca pe primul loc”

Prezentare și obiective

Vizează creşterea participării şomerilor, în special a celor de lungă durată, la programe active de ocupare pentru facilitarea integrării, atragerea şi menţinerea unui număr cât mai mare de persoane pe piaţa muncii, inclusiv din zonele rurale, sprijinirea ocupării formale în regiunile Sud Vest - Oltenia şi Sud - Muntenia.

Obiectivele specifice ale proiectului sunt:

• Realizarea unui program complex de reintegrare pe piaţa muncii în Centrul de Reintegrare din Regiunea SV Oltenia, Craiova, pentru furnizarea de servicii de stimularea ocupării forţei de muncă, destinat unui numar de 3000 de şomeri (inclusiv persoane inactive), şi transferul acestuia în Centrul din Regiunea Muntenia, pentru 1500 şomeri (inclusiv persoane inactive).
  • Constituirea unei Comisii Interregionale pe Problemele Şomerilor ce va contribui la crearea Centrelor de Reintegrare a Şomerilor şi la atragerea finanţărilor pentru înfiinţarea celui din Alexandria, prin creşterea gradului de conştientizare la nivelul autorităţilor publice şi dezvoltarea de parteneriate, care să susţină promovarea măsurilor active de ocupare.